special

Історія України - Полонська Василенко Наталія: Том 1

Повстання Мухи

У той же час Галичина шукала захисту в Молдавії. Молдавське, або Волоське князівство оформилося в середині XIV ст. і досягла значної сили за господаря Стефана Великого (1457-1504), який поширював межі держави, приєднавши Буковину і намагаючись захопити Покуття. Молдавське православне князівство перебувало під впливами Болгарії, і між ним та Галичиною були зв'язки. У південній Галичині був такий нахил до Молдавії, як на Чернігівщині — до Москви. Прагнучи відірвати Покуття від Польщі, Стефан підтримав там повстання «Мухи з Волощини».

Повстання Мухи почалося в 1490 році на пограниччі Галичини та Волощини. В ньому взяли участь, крім вищої верстви — бояр, і селяни, творячи головну силу. Рух мав не тільки національний, але й релігійний характер; до того були в ньому й соціяльні тенденції. Повстанці, яких було понад 9000, громили маєтності польської шляхти. Вони охопили Галичину на просторі до Галича, до Рогатина. .Однак, під час переправи повстанського війська через Дністер поляки напали на нього і розбили.

Є відомості й про інші спроби підняти повстання в Галичині: були претенденти на Україну, був якийсь «князь руський Андрій Барул» (1491 р.), який хотів заволодіти Україною з допомогою Туреччини.

Пізніше, в 1509 році, під час походу на Галичину молдавського воєводи Богдана, до нього приєдналося багато української шляхти. Коли похід не вдався, ця шляхта перейшла з молдавськими військами до Молдавії.



 

Created/Updated: 25.05.2018

';>