special

Політична економія - Кривенко К.Т.

20.3.2. Проблеми удосконалення механізму господарювання в Україні.

Господарський механізм України, яка стала на шлях упровадження економічних реформ, поєднує в собі елементи адміністративно-командного і ринкового механізму. Який з механізмів переважить — залежить від політичних сил у країні, характеру реформ, що відбуваються, підтримки їх міжнародним співтовариством.

Виходячи з викладеного вище, можна запропонувати такі напрями удосконалення господарського механізму в Україні:

запровадження національного демократичного економічного планування;

запровадження регіонального регулювання та планування через укладання контрактів між державою та окремими великими підприємствами, компаніями, введення до складу керівництва компаній представників центральних, регіональних і місцевих органів держави, а також профспілок споживачів тощо;

здійснення через Національний банк України єдиної грошово-кредитної політики;

проведення регіональної політики, тобто забезпечення рівномірного розвитку регіонів країни, планомірного розвитку продуктивних сил у межах цих регіонів, а отже всього народногосподарського комплексу;

здійснення активної структурної, амортизаційної, інвестиційної, цінової політики через національну державну кредитно-інвестиційну компанію;

створення раціональних умов розвитку дрібних і середніх підприємств;

здійснення антициклічного та антикризового регулювання економіки;

здійснення антимонопольної діяльності, роздержавлення, приватизації, реприватизації, денаціоналізації;

забезпечення справедливого розподілу та соціального захисту громадян;

здійснення програмування та прогнозування економіки;

максимальне використання позитивних сторін ринку і одночасно нейтралізація його негативних сторін (значна соціальна диференціація суспільства, монополістичні тенденції в економіці, знищення навколишнього середовища тощо).

Термінологічний словник

Бюджетна система — сукупність усіх бюджетів країни в їх взаємодії.

Господарський механізм — система основних форм, методів і важелів використання економічних законів, розв’язання суперечностей суспільного способу виробництва, реалізації власності, а також всебічного розвитку людини, формування її потреб, створення системи стимулів і узгодження економічних інтересів основних класів, соціальних груп.

Державне регулювання економіки — комплекс форм і засобів централізованого впливу на розвиток економічних об’єктів, процесів для стабілізації економічної системи та її пристосування до умов, що змінюються, передусім до потреб та інтересів розвитку головної продуктивної сили — людини.

Державний бюджет (з погляду суспільної форми) — відносини власності між державою, з одного боку, фізичними та юридичними особами — з іншого, з приводу вилучення (привласнення) в останніх частини необхідного та додаткового доходу й розподілу його відповідно до функцій держави.

Державні витрати — відносини власності (привласнення) між державою та юридичними і фізичними особами в процесі розподілу і споживання частини національного доходу.

Державні доходи — виражені у грошовій формі відносини власності (привласнення) між державою та юридичними і фізичними особами в процесі вилучення державою частини необхідного та додаткового продукту.

Дефіцит бюджету — перевищення витрат державного бюджету над його доходами.

Фінанси — система економічних відносин, які складаються між державою, підприємствами і громадянами щодо привласнення частини національного доходу через механізм оподаткування та його розподілу відповідно до виконуваних державою функцій.

Фінансова система — сукупність різних видів фінансів (та виконуваних ними функцій) у їх взаємодії та взаємозв’язку.

Контрольні запитання і навчальні завдання

1. Охарактеризуйте базисні та надбудовні елементи у структурі господарського механізму, їх роль і взаємодію.

2. Обґрунтуйте основні напрями формування господарського механізму в Україні.

3. Сформулюйте сутність і методи фінансової політики держави.

4. Визначіть роль державного бюджету в регулюванні суспільного відтворення.

5. Охарактеризуйте грошово-кредитну політику в перехідній економіці України.

6. Назвіть основні підсистеми господарського механізму.

7. Обґрунтуйте відмінності між господарським механізмом і економічними відносинами.

8. Які основні функції державних форм господарського механізму?



 

Created/Updated: 25.05.2018

';>