special

Економічна енциклопедія. Літера Ч

ЧЕРГОВІСТЬ ПЛАТЕЖІВ [ОЧЕРЕДНОСТЬ ПЛАТЕЖЕЙ]

-послідовність платежів, якої повинні дотримуватись юридичні особи, особливо в умовах, коли наявні у них кошти недостатні для здійснення усіх належних платежів.

ЧЕРГУВАННЯ [ДЕЖУРСТВО]

-перебуван-ня працівника за розпорядженням адмініс-трації на підприємстві, в установі, організа-ції після закінчення робочого дня або в не-робочі дні з метою забезпечення безперебій-ного оперативного вирішення невідкладних справ.

ЧЕСНА КОНКУРЕНЦІЯ [ЧЕСТНАЯ КОНКУРЕНЦИЯ]

- термін, що означає рівні умови для конкуренції, які досягаються вирівню-ванням витрат на виробництво між зару-біжними та внутрішніми виробниками і нейтралізацією будь-яких переваг, які може мати іноземець над внутрішнім виробни-ком: менші податки, дешевша робоча сила тощо. Цей аргумент висувається на захист протекціонізму, однак він є хибним, тому що зникає саме підґрунтя здійснення міжна-родної торгівлі 1 логічним наслідком його є усунення перешкод торгівлі між країнами.

ЧЕТРУМ [ЧЕТРУМ]

- розмінна монета ру-пії Бутану.

ЧИКАЗЬКА ШКОЛА [ЧИКАГСКАЯ ШКОЛА]

- напрям у теорії економічної науки, який стоїть на позиції неолібералізму. Виник у 60-ті роки XX ст. Головними представниками були М.Фрідмен. Ф.Найт, Г.Саймонс. Дж.Стіг-лер. Вони виступили проти втручання дер-жави в економіку, вважаючи, що ринковий механізм у змозі самостійно забезпечити її нормальне функціонування.

ЧИННІСТЬ ЗАКОНУ [ДЕЙСТВИЕ ЗАКОНА]

- обов'язковість виконання закону, яка виз-начається часом (з якого періоду встановлю-ється дія закону), простором - на якій те-риторії, колом осіб, на які цей закон поши-рюється.

ЧИНОВНИК [ЧИНОВНИК]

- 1. Посадова особа, що є державним службовцем і має від-повідний службовий ранг. 2. Переносно - людина, що ставиться до виконання своїх службових обов'язків як бюрократ.

ЧИНШ [ЧИНШ]

- 1. У фе-одальній Європі - регулярний фіксований податок продуктами або грішми, який сплачували селяни феодалові. 2. Перенос-но - дрібні товарообмінні операції без участі грошей.

ЧИНШОВЕ ПРАВО (ЧИНШОВОЕ ПРАВО]

- за феодалізму - система правових норм, що регулювала тимчасове або безстрокове спадкове землекористування селян і міщан (чиновників). Землевласник передавав віль-ним селянам і міщанам у безстрокове спад-кове користування орні землі за натураль-ну плату (чинш). Розмір плати визначався законом або звичаєм. Чиншові відносини зберігалися в Україні, Білорусі та Литві. Лік-відовано чинш після революції 1917р.

ЧИСЕЛЬНІСТЬ [ЧИСЛЕННОСТЬ]

- еконо-мічний, статистичний показник, що визна-чає кількість людей, які належать до певної категорії, згрупованої за певними ознаками.



 

Created/Updated: 25.05.2018

';>