special

Економічна енциклопедія. Літера У

УПОСЕРЕДНЕННЯ [УСРЕДНЕНИЕ]

- 1. Ку-півля цінних паперів у зв'язку зі зростанням попиту на них, щоб не допустити підняття середньої ціни покупки. 2. Продаж цінних паперів у зв'язку зі зниженням попиту з метою недопущення зниження середньої ціни продажу.

УПРАВА (УПРАВА]

- назва місцевих органів державного управління або місцевих орга-нів самоврядування в Україні за часів підпо-рядкованості Росії (напр., земська управа).

УПРАВЛІННЯ [УПРАВЛЕНИЕ]

- елемент, складова виробничих, підприємницьких та інших відносин, що ставлять своїм завдан-ням координувати, погоджувати діяльність людей і трудових колективів щодо органі-зації виробництва матеріальних благ, їх розвитку, реалізації, продажу, споживання.

УПРАВЛІННЯ АКТИВАМИ (УПРАВЛЕНИЕ АКТИВАМИ]

- діяльність фірми щодо при-буткового (з мінімальним ризиком) розмі-щення власних і залучених коштів. Розріз-няють управління поточними активами, управління оборотним і основним капіта-лом, перетворення ліквідних активів у фак-тори виробництва, розподіл потреби в ново-му устаткуванні, ефективність придбання тощо.

УПРАВЛІННЯ ДІАЛОГОМ [УПРАВЛЕНИЕ ДИАЛОГОМ]

- функція керуючої програми, що забезпечує взаємодію прикладних прог-рам з користувачами в інтерактивному ре-жимі на алфавітно-цифрових і графічних дисплеях.

УПРАВЛІННЯ МАЙНОМ (УПРАВЛЕНИЕ ИМУЩЕСТВОМ]

- 1. Встановлення власни-ком майна правил, умов його використан-ня, здання в оренду, продажу. 2. Право розпоряджатися майном, передане власни-ком іншій особі. "

УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВОМ [УПРАВЛЕНИЕ ПРЕДПРИЯТИЕМ]

- сукупність ме-тодів і прийомів керівництва колективом людей, усіма ланками підприємства для ор-ганізації і координації їх діяльності в проце-сі виробництва. Головною метою У.п. є: за-безпечення виконання колективом вироб-ничої програми за всіма передбаченими па-раметрами (номенклатура, асортимент, якість, строки тощо); досягнення високої ефективності виробництва й отримання запланованого прибутку; здійснення своє-часних розрахунків з бюджетом та іншими суб'єктами господарювання. Для організа-ції У.п. створюється апарат структурних підрозділів (служб, відділів, секторів), що виконують певні функції управління на чолі з керівниками (директором, начальником, керуючим), які, згідно з характером функ-цій, проводять функціональний розподіл обов'язків в апараті управління, що сприяє більш чіткому і кваліфікованому управлін-ню (керуванню) всіма видами діяльності. Від наукової обґрунтованості структури й ме-тодів організації управління, чіткого визна-чення кола прав та обов'язків кожного структурного підрозділу багато в чому за-лежить ефективність роботи підприємства.

УПРАВЛІННЯ ПОПИТОМ [УПРАВЛЕНИЕ СПРОСОМ]

- використання методів по-даткової і грошово-кредитної політики для збільшення або зменшення обсягів попиту. Напр., зменшення податкових ставок. розширення дотацій сприяє зростанню по-питу.

УПРАВЛІННЯ РИЗИКОМ [УПРАВЛЕНИЕ РИСКОМ]

- діяльність підприємства, фір-ми, банку, спрямована на скорочення мож-ливих втрат, зумовлених ризиком. Найпо-ширенішими є вивчення ринку, маркетин-гові дослідження, страхування ризику.

УПРАВЛІННЯ РИНКОМ [УПРАВЛЕНИЕ РЫНКОМ]

- регулювання з боку держави ринку і ринкових відносин, здебільшого че-рез систему оподаткування та обмежень і кредитно-інвестиційну політику.

{mospag ebreak}

УПРАВЛІННЯ ЯКІСТЮ ПРОДУКЦІЇ [УПРАВЛЕНИЕ КАЧЕСТВОМ ПРОДУКЦИИ]

- методи і діяльність, спрямовані на досяг-нення такої якості продукції, яка б відпові-дала проектно-конструкторським, контрак-тним вимогам, а також вимогам спожива-чів цієї продукції.

УПРАВЛІНСЬКА ПРАЦЯ [УПРАВЛЕНЧЕСКИЙ ТРУД]

- праця працівників апарату управління, що є частиною сукупної суспіль-ної праці (діяльність усіх керівних, інженер-но-технічних працівників і службовців під-приємств, а також міністерств та відомств). . Процес управління зводиться до прийняття оптимальних оперативних і перспективних рішень та організації їх виконання. Сюди належать: координація робіт, яку проводять виробничі підрозділи та окремі виконавці;
добір і розстановка кадрів; адміністративно-розпорядчі функції з використання тру-дових, матеріальних і грошових ресурсів:
оперативне управління, контроль і регулю-вання виробничого процесу та ін. Ефектив-ність У.п., на відміну від продуктивності праці безпосередніх учасників створення матеріальних благ, вимірюють не безпо-середньо, а за результативними показника-ми роботи суб'єктів господарювання за пев-ний відтинок часу. Важлива роль у підви-щенні ефективності У.п. належить органі-зації праці працівників апарату управління на науковій основі, яка означає систему обґрунтованих технічних, організаційних та економічних заходів, спрямованих на безперервне вдосконалення організації і ме-тодів управління з використанням науково-технічних досягнень, широкого впрова-дження засобів механізації, автоматизації та комп'ютеризації усіх функцій процесу управління. Наукове управління вимагає та-кож наявності достовірної та оперативної інформації про стан об'єкта, де здійснюєть-ся управління. Від неї залежить якість управління, яка визначається точністю, своєчасністю і повнотою інформації, що надходить з об'єкта, на який спрямоване управління.

УПРАВЛІНСЬКЕ ОБСТЕЖЕННЯ (УПРАВЛЕНЧЕСКОЕ ОБСЛЕДОВАНИЕ]

-методич-на оцінка функціональних зон організації виробництва для вивчення слабких і силь-них його сторін. Основними зонами обсте-ження є маркетинг, фінанси, бухгалтер-
ський облік, виробництво, людські ресурси, а також відносини - внутрішні і зовнішні.

УПУЩЕНА ВИГОДА [УПУЩЕННАЯ ВЫГОДА]

-Див. Вигода втрачена.

УРБАНІЗАЦІЯ [УРБАНИЗАЦИЯ]

- процес зосередження на-селення і виробництва в містах, як прави-ло, великих. У. характерна для всіх країн світу, вона відбувається під впливом роз-витку виробництва та індустріалізації еко-номіки. Внаслідок неухильного зростання продуктивності праці у сільському госпо-дарстві на основі дедалі зростаючої меха-нізації виробництва вивільнюються значні трудові ресурси, які постійно переміщають-ся у міста. Збільшення чисельності місько-го населення зумовлює необхідність розши-рення забудови міст і розширення їх меж, а також розвитку нових виробництв, особли-во малого й середнього бізнесу, з метою ви-користання наявної робочої сили.

УРЕЧЕВЛЕНА ПРАЦЯ [ОВЕЩЕСТВЛЕННЫЙ ТРУД]

- минула праця, уречевлена в матеріальних благах: засобах виробництва і предметах споживання. У.п. не створює нової вартості, а виступає лише умовою її створення. Вартість спожитих у процесі праці засобів виробництва переноситься на вироблений продукт (товар) повністю, засо-бів праці - частинами, в міру їх зношуван-ня. З розвитком продуктивних сил, розгор-танням науково-технічного прогресу частка живої праці в продуктах зменшується, а частка У.п. зростає. З підвищенням продук-тивності праці на кожну одиницю продукту скорочується кількість як живої, так і У.п.

УРЯД [ПРАВИТЕЛЬСТВО]

- збірна назва найвищого виконавчого і розпорядчого ор-гану державної влади, який здійснює безпо-середнє управління державою. В різних кра-їнах має різні найменування: рада міністрів, кабінет міністрів, федеральна рада тощо. До складу У. входять міністри, а в окремих кра-їнах - і керівники деяких центральних ві-домств, голови державних комітетів та ін. В Україні - Кабінет Міністрів, очолюваний прем'єр-міністром.

УРЯДОВІ ЗАКУПКИ [ПРАВИТЕЛЬСТВЕННЫЕ ЗАКУПКИ]

- закупки товарів і послуг, здійснювані центральними і місцевими органами влади. Сюди не входять трансфер-тні платежі, що виділяються на освіту, дотації, допомогу.

УСНІ ДОГОВОРИ (УСНЫЕ ДОГОВОРЫ]

- угоди, що укладаються на словах шляхом переговорів між сторонами (під час особис-тих зустрічей, переговорів по телефону тощо) і не супроводяться підготовленням будь-якого письмового документа. У деяких випадках такі угоди можуть укладатися і мовчки (напр., якщо організація, що не заявила протягом 3-х днів про відмову від акцепту платіжної вимоги, вважається такою, що дала згоду на оплату цієї ви-моги). У тому разі, коли У.д. укладаються між юридичними особами, організація, що оплатила товари чи послуги, має одержати від другої сторони письмовий документ, що стверджує одержання грошей.

УСПАДКУВАННЯ [НАСЛЕДОВАНИЕ]

- пе-рехід майна і коштів померлого до його спад-коємців. Спадкоємцями стають або най-ближчі за законом родичі, або встановлю-ються за заповітом. Успадкування закріпле-не законом, міжнародним правом.



 

Created/Updated: 25.05.2018

';>