ОПОДАТКУВАННЯ ПРЯМЕ (НАЛОГООБЛОЖЕНИЕ ПРЯМОЕ] - обчислення і спла-та податків, що їх накладають на майно та доходи платників (юридичних і фізичних осіб), на відміну від оподаткування посеред-нього. Див. також Податки.
ОПОЗИЦІЯ [ОППОЗИЦИЯ] - протиставлення, опір, протистояння щодо певної лінії, дій або у ставленні до соціальної групи. ОПОНЕНТ [ОППОНЕНТ] - той, хто протистоїть, запере-чує) - 1. Особа, яка заперечує або вислов-лює альтернативну думку доповідачеві, ав-торові проекту, дисертанту. 2. Супротивник у диспуті, дискусії. ОПОРТУНІЗМ [ОППОРТУНИЗМ] - бажання однієї зі сторін, що домовляються, при укладанні угоди сформу-лювати умови угоди таким чином, щоб досягти переваг стосовно партнера, перек-ласти на нього більшу частину витрат. ОПТАНТ (ОПТАНТ] - особа, яка має право вибрати громадянство. ОПТАЦІЯ [ОПТАЦИЯ] - право вибору громадянства, забезпечене міжна-родним правом або внутрішнім законодав-ством, зокрема у разі переходу території з-під залежності однієї країни до іншої. Gов'язана звичайно з переселенням оптан-та в країну, громадянство якої він обрав. ОПТИМАЛЬНА ЗАДАЧА [ОПТИМАЛЬНАЯ ЗАДАЧА) - економіко-математична задача, що містить критерій оптимальності та обме-жень, тобто спрямована на пошук найсприй-нятнішого (найефективнішого, оптималь-ного)в певних умовах рішення (показника). ОПТИМАЛЬНА ПАРТІЯ [ОПТИМАЛЬНАЯ ПАРТИЯ] - найдоцільніший розмір партії однойменної продукції, що виготовляється за економічно вигідного поєднання витрат на одноразове переналагодження устатку-вання й обробку продукції та вкладень оборотних засобів у незавершене виробниц-тво, тобто, коли сума зазначених витрат є найменшою. Визначення О.п. відносять до проблеми ефективності капітальних вкла-день. ОПТИМАЛЬНИЙ [ОПТИМАЛЬНЫЙ] - най-сприйнятливіший, найліпший з можливих варіантів чогось, найбільш відповідний да-ним умовам, вимогам (напр., О. варіант прогнозу - прогноз, відібраний з кількох варіантів). ОПТИМАЛЬНИЙ РОЗМІР ПІДПРИЄМСТВА (ОПТИМАЛЬНЫЙ РАЗМЕР ПРЕДП
РИЯТИЯ] -розмір підприємства, якому відповідають найкращі техніко-економічні показники витрат на виготовлення продукції та най-меншапитома вага у собівартості продукції транспортних витрат на доставку сирови-ни й готових виробів споживачам. У кожній галузі економіки є свої О.р.п. Так, при виз-наченні О.р.п. промислового враховують потребу в продукції, ступінь технічного прогресу, рівень спеціалізації й кооперуван-ня, розміщення виробництв, необхідність розв'язання соціальних проблем даного ра-йону тощо. О.р.п. сільськогосподарського є такий, що створює сприятливі умови для управління і забезпечує найпродуктивніше використання інших засобів виробництва.
|