special

Історія України - Полонська-Василенко Наталія: Том 2

СУСПІЛЬНИЙ ЛАД

1. Шляхта

Революція 1648 року змінила політичний лад України і створила Українську державу. Але суспільний лад у значній мірі залишився той самий, змінилася лише форма.

На чолі суспільного устрою українських земель, що були під владою Польщі до Хмельниччини, стояла шляхта, серед якої було багато українських родів спольонізованих та покатоличених. Під час Хмельниччини значна частина цієї шляхти повернулася до свого народу і створила під проводом Хмельницького нову шляхту. При цьому, природно, зберегла вона не тільки своє політичне значення, як провідна верства, а й значну частину своїх маетностей з селянами, які повинні були відбувати панщину і виконувати різні натуральні обов'язки. Звичайно, в перші часи, у вирі повстань і війни, ця шляхта втратила права на свої землі, але в міру того, як формувалося державне життя, шляхта, яка працювала на користь цієї держави, діставала універсали, якими затверджувалося права на землі, за умовою, що «захоче хто з шляхти з нами хліб їсти... та Військові Запорожському послушний буде», — писав Б. Хмельницький 1949 р.

Ця покозачена шляхта дала дуже багато видатних діячів, українських патріотів. У стихію революції, яку внесла «чернь» у своїй ненависті до панів, шляхта внесла високу освіту, знайомство з Заходом та його культурою, державний досвід, бо багато з неї працювало на значних посадах в Речі Посполитій. Досить згадати Виговських, Мрозовицьких, Нечаїв, Кричевського, Юрія Немирича, автора Гадяцького трактату. «Тепер, після ґрунтовних праць В. Липинського, для нас стало ясним, що це був той кістяк, що став основою українського нового державного апарату, що дозволив цьому апаратові швидко скластися і зорганізуватися в здібний для змагання і боротьби з ворогом державний організм», — характеризує Л. Окіншевич ролю шляхти в державі Б. Хмельницького.



 

Created/Updated: 25.05.2018

';>