special

Економічна енциклопедія. Літера В

ВЕКСЕЛЬНЕ ПРАВО [ВЕКСЕЛЬНОЕ ПРАВО]

- сукупність юридичних, правових норм, що регулюють вексельний обіг і век-сельні відносини.

ВЕКСЕЛЬНИЙ КРЕДИТ [ВЕКСЕЛЬНЫЙ КРЕДИТ]

- форма кредитування банком векселетримача шляхом дострокової випла-ти йому зазначеної у векселі суми з відраху-ванням процентів від часу обліку векселя до строку платежу за ним. а також суми банків-ської комісії. Свої права за векселем вексе-летримач передає банкові через індосамент.

ВЕКСЕЛЬНИЙ ОБІГ [ВЕКСЕЛЬНЫЙ ОБОРОТ)

- рух векселів у сфері обігу як грошо-вих документів, перехід або передача вексе-ля з одних рук в інші. однією особою іншій відповідно до необхідності здійснення між ними грошових розрахунків.

ВЕКСЕЛЬНИЙ РЕГРЕС [ВЕКСЕЛЬНЫЙ РЕГРЕСС]

(від вексель і латин, regressus - зворотний рух) - право зворотної вимоги з боку індосанта, який сплатив опротестова-ний вексель до попередніх індосантів та век-селетримача, котрі несуть солідарну відпо-відальність за векселем.

ВЕКСЕЛЬНІ СТАТУТИ (ВЕКСЕЛЬНЫЕ УСТАВЫ]

(від вексель і латин, statutum, від sta-tuo - встановлюю, вирішую) - зведення законів, якими регламентується обіг вексе-лів на території країни.

ВЕНДОРЛІЗ [ВЕНДОРЛИЗ]

(англ. vendor-lease) - новий вид міжнародного лізингово-го контракту, за яким збутові філіали лізин-гової компанії, що знаходяться за кордоном, купують обладнання у власної фірми і на-дають його іноземному споживачеві в орен-ду або продають у кредит. Головна лізингова компанія позбувається при цьому ризику, пов'язаного зі збутом, і здійснює фінансу-вання інвестицій іноземних споживачів.

ВЕНЧУР [ВЕНЧУР]

(англ. venture - ризику-вати, спекулювати) - 1. Невеликі наукові дослідно-конструкторські підприємства (фірми) або спеціалізовані підрозділи вели-ких корпорацій, з участю яких реалізують-ся нові проекти, розробки ноу-хау з метою одержання прибутку. 2. Обов'язковий еле-мент венчурного підприємництва. Є два ви-ди В. - внутрішній і зоенішній.

ВЕНЧУР ВНУТРІШНІЙ [ВЕНЧУР ВНУТРЕННИЙ]

- створені великими корпорація-м и спеціалізовані підрозділи, функція яких полягає у виборі і реалізації ризикових ідей 1 проектів. Банк ідей 1 проектів формується шляхом надходження їх від незалежних ма-лих наукоємних фірм, відповідних структур самої корпорації. Діяльність таких організа-цій і внутрішніх підрозділів суб'єктів підпри-ємництва здебільшого забезпечує підви-щення результативності (ефективності) ви-робничих, торговельних та інших підприєм-ницьких організацій.

ВЕНЧУР ЗОВНІШНІЙ [ВЕНЧУР ВНЕШНИЙ]

- мала самостійна наукоємна фірма, заснована авторами ідеї і венчурним під-приємцем. Вона залучає пенсійні фонди, кошти страхових компаній, заощадження населення, кошти державних та інших ін-весторів, пожертвування і благочинні фон-ди для здійснення розробки й реалізації ідеї. Для підвищення заінтересованості в реалі-зації новітніх проектів засновники організа-цій надають розробникам (виконавцям) пев-ну кількість акцій для одержання на них до-даткових прибутків.

ВЕНЧУРНЕ ПІДПРИЄМНИЦТВО [ВЕНЧУРНОЕ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЬСТВО]

- діяль-ність, спрямована на впровадження ризи-кових проектів для одержання прибутків і підприємницького та засновницького дохо-дів шляхом організації компанії, котра зай-мається впровадженням нововведень і по-дальшим розвитком їх до відкритої чи зак-ритої корпорації. Це забезпечує засновни-кам можливість отримати контрольний па-кет акцій. Вкладення венчурного капіталу дає інвесторам у середньому 30-40% при-бутку через три-чотири роки після вкладен-ня коштів і таким чином можливість від-шкодування авансованого капіталу. Венчур-ний бізнес виник у США у післявоєнний пе-ріод (50-60-ті роки) спочатку у вигляді неве-ликих фірм, структурних підрозділів вели-ких компаній, потім - корпорацій, одноо-сібних компаній.



 

Created/Updated: 25.05.2018

';>