special

Охорона праці - Москальова В.М.

4.5.2 Природне освітлення

Природне, або денне, світло – це поєднання сонячного світла й дифузного світла небосхилу. Сонячне світло має величезне біологічне й гігієнічне значення, бактерицидні та оздоровчі властивості, дає змогу мати у приміщенні здоровий контакт з навколишнім світом.

Проектування природного освітлення має здатність до того, щоб раціонально використовувати природний ресурс сонячної енергії в даній місцевості.

Природне освітлення буває одно – або двостороннє бічне, що здійснюється через вікна у зовнішніх стінах, верхнє (через ліхтарі та отвори в дахах і перекриттях) та комбіноване (поєднання верхнього та бічного освітлення).

Проектування природного освітлення має враховувати:

  • світлокліматичні особливості району будівництва;
  • призначення будівель;
  • характер зорової роботи.

Проектування ведеться на підставі обчислень які мають на меті обґрунтування типу, форми, розмірів світлоотворів та відповідність їх нормативним вимогам.

Світлові отвори є основним елементом від розмірів і форми яких залежить оптимальний природний світловий режим в будівлях.

Визначення значення природного освітлення в приміщенні в абсолютних величинах неможливо, тому виникла необхідність ввести поняття коефіцієнта природного освітлення (КПО).

КПО – це відношення освітлення в даній точці приміщення Е, до одночасного зовнішнього освітлення горизонтальної площини, що знаходиться на відкритому просторі Е й освітлюються небосхилом при дифузному світлі небосхилу, %:

КПО= (4)

Природна освітленість залежить від надходження у приміщення прямих сонячних променів, кількості, величини й конструкції вікон, орієнтації їх за сторонами горизонту, а також від величини світла, що відбивається від земної поверхні, суміжних будівель та огороджуючих поверхонь будівлі.

Геометричні розміри вікон визначають за формулою:

, (5)

де: - площа вікон, м;

- площа підлоги, м;

- нормативне значення КПО для даного приміщення;

- загальний коефіцієнт світлопропускання;

- коефіцієнт, що враховує вплив відбитого світла;

- світлова характеристика ліхтаря.

Щоб визначити розміри вікон при бічному розміщенні S, використовують формулу:

, (6)

де: - мінімальне нормативне значення КПО;

- світлова характеристика вікна;

- площа підлоги, м;

- загальний коефіцієнт світлопропускання;

- коефіцієнт впливу відбитого світла;

- коефіцієнт затінення від протилежних будівель.

Якщо в розрахунку дійсна величина КПО вища за нормативне значення, вікна запроектовані правильно. Якщо ж дійсна величина КПО в розрахунках дещо менша або дорівнює нормативному значенню, то слід змінити їх розміри. Порівняння нормативного значення КПО проводять за графіком Данилюка.



 

Created/Updated: 25.05.2018

';>