special

Експертиза товарів - Коломієць Т.М.

5.4. Документальна експертиза

Документальна експертиза - оцінка експертом товарознавчих характеристик товарів, що основана на інформації товаросупровідних, технологічних та інших документів. Так само, як і асортиментна, експертиза документальна найчастіше використовується як обов'язковий елемент інших видів товарознавчої експертизи, оскільки експерти обов'язково перевіряють відповідність кількості, якості, найменування об'єкта експертизи документальним даним. Самостійно документальна експертиза застосовується у випадку відсутності товару (наприклад, внаслідок його реалізації, крадіжки, псування, втрати із-за непередбачуваних обставин: пожежі, повені тощо), а також внаслідок виникнення кількісних та якісних втрат.

Під час проведення документальної експертизи відсутнього товару експерт аналізує наявні товаросупровідні документи: накладні, сертифікати, якісні посвідчення, акти списання, експлуатаційні документи, а також пояснювальні записки та доповіді працівників торговельної організації, технічні документи з контролю за температурно-вологісним режимом (графіки, журнали тощо),звіти та іншу внутрішню документацію.

Аналізуючи документи, експерт повинен установити їхню дійсність за наявністю печатки торговельної організації та підписів уповноважених осіб, дати заповнення, необхідних реквізитів, перевірити відповідність даних, зазначених у різних ТСД (наприклад, в товарно-транспортній накладній та сертифікаті і/чи у посвідчені якості). Особлива увага звертається на наявність в документах різноманітних виправлень та позначок. Такі виправлення необхідно пояснювати та завіряти підписом відповідальної особи.

Складність документальної експертизи полягає в тому, що за відсутності товару експертові доведеться покладатися на достовірність даних в технічних документах. Однак іноді і документи можуть бути фальсифіковані (інформаційна фальсифікація).

Результати експертизи залежать у такому випадку від компетентності експерта, його уміння зіставити дані різних товаросупровідних документів, інших документів внутрішньої звітності із зовнішньою інформацією (довідковими та науковими даними, практичним досвідом інших торговельних організацій тощо).

Як приклад наведемо випадок із експертної практики М.А.Ніколаєвої, коли було проведено судову експертизу правомірності списання плодоовочевої продукції в одному з магазинів на досить велику суму [87]. Аналіз товарно-транспортних накладних, актів на списання продукції та накладних на вивіз зіпсованої продукції на звалища показав, що кількість продукції, зазначеної в різних документах, не співпадає. Більше того, було виявлено "казус", коли в одній товарній партії кавунів по актах було списано більше товару, ніж його надійшло. У іншому випадку по документах було встановлено різке зниження якості за рахунок гниття яблук лежаного сорту за 3 години відстані від радгоспу до магазину, що також неможливо при високій вихідній якості.

Внаслідок проведеної документальної експертизи списання плодоовочевої продукції на значну частину пред'явленої суми було визнано неправомірним. Директора магазину було притягнуто до кримінальної відповідальності.

Отже, документальна експертиза пов'язана із детальним вивченням інформації товаросупровідних документів, інших технічних та облікових документів, їхньою перехресною перевіркою та порівнянням із довідковими та науковими даними.



 

Created/Updated: 25.05.2018

';>