- Цветы и растения
- Аквариум и рыбы
- Для работы
- Для сайта
- Для обучения
- Почтовые индексы Украины
- Всяко-разно
- Электронные библиотеки
- Реестры Украины
- Старинные книги о пивоварении
- Словарь старославянских слов
- Все романы Пелевина
- 50 книг для детей
- Стругацкие, сочинения в 33 томах
- Записи Леонардо да Винчи
- Биология поведения человека
Главная Налоги Податкова політика - Литвиненко Я.В. |
Податкова політика - Литвиненко Я.В.
ОСНОВНІ ТЕРМІНИ ТА ПОНЯТТЯ
Ад Валорем — метод розрахунку платежів за товари та послуги, що перевозяться через кордон, при якому їх розмір визначається стосовно відстані та ціни цього виробу.
Акциз — один із видів непрямих податків, який встановлюється на окремі високорентабельні та монопольно вироблені товари.
Акцизна марка — особистий державний знак, який використовується для маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів і наявність якого підтверджує сплату виробником або реалізато-ром акцизного збору або легальність ввезення виробу з-за кордону.
Акцизний збір — сума податку, яку сплачує юридична або фізична особа, яка виробляє підакцизний виріб. Ставка акцизного збору та порядок його сплати встановлюються державними органами. Платником акцизного збору є, як правило, виробник (або торговельне підприємство, яке отримує товар з-за кордону), і цей податок стягується тільки один раз.
Амортизація — процес поступового перенесення вартості засобів виробництва на ціну виробу за допомогою внесків у вигляді амортизаційних відрахувань.
Амортизаційні відрахування — сума, яка перераховується в амортизаційний фонд для перенесення вартості основних засобів. Амортизаційні відрахування є частиною витрат і входять до собівартості продукції.
Амортизація прискорена — один із видів амортизації, при якому може коригуватись строк амортизації або відсотки відрахувань встановлюються вищі в перший період її проведення і нижчі — в кінці процесу амортизації.
Амортизаційний строк — строк повного перенесення вартості основних фондів на ціну виробу. Він є базою для розрахунку норм амортизаційних відрахувань.
Амортизаційний фонд — кошти, призначені для проведення амортизації основних засобів. Він має подвійний характер: з одного боку, обслуговує процес відшкодування основних фондів, а з другого — обслуговує процес розширеного відтворення.
Аудиторська фірма — незалежна організація, яка має право на перевірку стану бухгалтерської та статистичної звітності і в кінці перевірки надає свої висновки. Вона діє на підставі спеціального державного дозволу, який видається Національною аудиторською палатою України як фізичній особі, так і підприємству.
Афідевид — податкова декларація особи, яка проживає в іншій державі і є власником цінних паперів, які потім будуть пред'явлені до сплати у Франції.
Багатократне обкладання податком — це обкладання податком одного об'єкта оподаткування кілька разів або різними податками протягом звітного періоду.
База оподаткування — законодавчо закріплена частина доходів або майна об'єкта оподаткування (за відрахуванням пільг), яка враховується при визначенні суми податку.
Базова ставка оподаткування — розмір податку на одиницю оподаткування. Вона повинна забезпечити принципи рівності оподаткування платників податку, які не мають будь-яких податкових пільг згідно з чинним законодавством.
Банкрутство — неспроможність будь-якого підприємства, фірми (незалежно від форм власності) виконувати свої зобов'язання щодо сплати коштів у бюджет, у тому числі сплати податків. Банкрутство встановлюється в судовому порядку. В умовах перехідного періоду та дії підприємства в постійному конкурентному середовищі, при зміні кон'юнктури ринку кількість банкрутств збільшується. Сприяє цьому також низька кваліфікація фінансових менеджерів.
Біржове мито — грошовий збір, який сплачується покупцем цінних паперів або різних товарів і виробів біржовому комітету. Ставка його встановлюється на рівні 2 % від продажної ціни виробу.
Біржовий податок — податок на біржовий обіг, при якому об'єктом оподаткування є обіг цінних паперів на фондовому ринку або обіг товарів і виробів на товарній біржі.
Біржовий прибуток — дохід біржі від операцій купівлі-продажу цінних паперів, товарів і виробів. Він може виступати у вигляді статутного прибутку (різниця, отримана від продажу цінних паперів за біржовим курсом і вартістю реального капіталу, який вкладений в акціонерну компанію), курсового прибутку (різниця між курсом, за яким акції або облігації реалізуються у цей момент, і ціною, за якою вона була придбана). Біржовий прибуток оподатковується, згідно з законодавством, по звичайній ставці.
Бюджет — фінансовий план, який розробляється в межах одного фінансового року і відбиває надходження коштів з різних джерел та їх витрати по різних напрямах. Виділяють бюджети різних рівнів — державний та місцевий, капітальний та поточний. Головним джерелом наповнення дохідної частини бюджету будь-якого рівня є загальнодержавні та місцеві податки, які призначаються для покриття всіх витрат держави.
Валовий внутрішній продукт — показник, який призначається на макрорівні. Він відбиває ринкову вартість продуктів і послуг, які вироблені на території держави різними підприємствами незалежно від національної належності та ознаки підприємств, які існують в державі, за звітний період. Цей показник охоплює кінцеві результати господарської діяльності виробників і розраховується в постійних або поточних цінах.
Валовий дохід — загальний дохід підприємства від різних видів діяльності та господарчих операцій, отриманий протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або в нематеріальній формах на території держави. Він складається з доходів від продажу товарів, виробів, робіт і наданих послуг, від здійснення банківських і страхових операцій, від спільної діяльності та доходів, отриманих з інших джерел. Отриманий валовий дохід використовується на трьох напрямах: відшкодування витрат підприємства, які пов'язані з виробництвом і реалізацією продукції, робіт і надання послуг, сплати податків у місцевий і державний бюджети, визначення валового прибутку підприємства.
Валовий національний продукт — узагальнений показник, який відображає вартість кінцевих продуктів і послуг, які вироблені в державі тільки національними підприємствами незалежно від місця їх функціонування за звітний період. До нього включаються продукти як матеріального, так і нематеріального виробництва. Для виключення повторного рахунку при визначенні цього показника враховується тільки продукція, яка має кінцевого споживача.
Валовий прибуток — загальна сума прибутку підприємства від усіх видів господарської діяльності за відрахуванням від її суми всіх податків та обов'язкових платежів. До її складу входить прибуток від реалізації продукції, майна, позареалізаційні доходи, прибуток від інших операцій.
Валові витрати — будь-які витрати підприємства, пов'язані з виробництвом і реалізацією продукції, виконанням робіт і наданням послуг у грошовій, матеріальній та нематеріальній формах. До витрат включається будь-яка сума, нарахована протягом звітного періоду і пов'язана з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг), а також кошти, внесені до страхових резервів, податки та обов'язкові платежі, які входять до валових витрат, та інші витрати, які використовуються для визначення валового прибутку.
Вантажна митна декларація — заява вантажоотримувача або вантажовідправника, яка передається на митницю при отриманні або відправці вантажу.
Ввізне мито — це мито, яке стягується державою при імпорті товарів.
Ввіз товарів безмитний — завезення товарів на територію держави через митницю без сплати мита. Здебільшого це товари, які на території держави не виробляються і в придбанні яких дуже зацікавлена економіка держави або коли всі виробничі потреби повністю не задовольняються (наприклад, для більшості країн — членів ЄС це стосується сировинних матеріалів).
Вивізне мито — це мито, яке стягується державою при експорті товарів. Воно повністю перераховується в бюджет держави.
Відрахування — один з видів обов'язкових платежів, який передбачає цільове призначення. Зазвичай вони здійснюються в спеціально визначені фонди і можуть бути витрачені тільки згідно з напрямами використання цих фондів.
Вільна економічна зона — особлива територія держави, крупного морського порту, залізничного вузла, аеропорту, яка виділяється з митної території для широкого ступеня відкритості для іноземних інвестицій. Усередині зони утворюються сприятливі умови для будь-яких підприємств, у тому числі й іноземних, пом'якшений митний, податковий та інвестиційний режими.
Гармонізація податків — уніфікація податків, обов'язкових платежів і зборів, координація чинної податкової системи різних країн та їх податкової політики. Як приклад можна навести утворення єдиного митного союзу та розробку єдиної митної політики деяких держав Західної Європи.
Гербовий збір — податок, який стягується при оформленні або державній реєстрації документів, оформленні угод, доручень, цінних паперів, при здійсненні посередницьких і представницьких операцій.
ГУТТ — Генеральна угода по тарифах і торгівлі — існує з 1948 р. між більш як 100 країнами — членами ЄС. Вона складається з правил, спрямованих на усунення дискримінації при торгівлі між державами, зниження мита, здійснення деяких тарифних обмежень. Фінансування ГУТТ відбувається за рахунок внесків країн-учасників. ГУТТ відіграє важливу роль у здійсненні міжнародної торгівлі, тому що майже 85 % держав є учасниками цієї організації.
Дебентура — митне свідоцтво про повернення мита.
Державна податкова служба — орган, який підпорядковується уряду України і здійснює контроль за забезпеченням дотримання чинного податкового законодавства. Головним завданням її є облік усіх платників податків, обов'язкових платежів і зборів, а також здійснення контролю за правильністю обчислення податків і своєчасне їх перерахування.
Державна реєстрація — облік у фінансових органах, у тому числі і в податковій адміністрації, державних, кооперативних та інших форм власності підприємств з метою контролю за законністю їх виникнення, припинення існування та сплати податків.
Державне мито — грошова сума, яка стягується за здійснення дій в інтересах будь-якої юридичної або фізичної особи, з видачею офіційних документів різними державними установами або їх уповноваженими — судовими органами, органами внутрішніх справ, загсами, арбітражними судами тощо.
Джерело сплати податку — це елемент податкової системи, за рахунок якого сплачується податок або обов'язковий платіж та збори. Головним джерелом сплати податків для підприємства є: дохід підприємства, за рахунок якого проводиться оплата і який входить у ціну виробу; поточні витрати, до яких входять обов'язкове пенсійне страхування, соціальне страхування, а також страхування на випадок безробіття тощо; прибуток підприємства, з якого сплачується відповідний податок та деякі обов'язкові платежі. Для громадян основним джерелом сплати податку є особисті доходи, головний з яких — заробітна плата.
Збори — обов'язкові платежі підприємств, організацій, установ або фізичних осіб за послуги, які надаються державними органами та установами.
Збори митні — додаткові збори, які стягуються митними службами за різні послуги (наприклад, зберігання товарів на складах, пломбування вантажів тощо).
Імпорт — ввіз товарів або послуг на територію держави з-за кордону. При пересуванні товару через кордон обов'язково заповнюється митна декларація та подається в митні органи.
Імпультаційна система податку на прибуток корпорації — введена в деяких державах, у тому числі в країнах — членах Європейського Союзу з метою усунення подвійного оподаткування прибутку підприємства.
Інвестиційний фонд — кошти, які сплачують усі підприємства, незалежно від форм власності, і які потім використовуються на фінансування інвестиційної, операційної та фінансової діяльності підприємства.
Інвійний метод — метод формування податку на додану вартість з використанням рахунків-фактур.
Індексація податків — зміна окремих елементів прибуткового податку згідно з офіційним індексом зростання цін на споживчі товари та вироби або індексом заробітної плати та інших обов'язкових доходів.
Індикатор податковий — обсяг податкових надходжень, які можуть збільшуватись (або зменшуватись) залежно від показника економічного розвитку податкових ставок.
Іноземний податковий кредит — одна з форм усунення подвійного оподаткування, сутність якої полягає в тому, що на доходи, отримані в іншій державі, надається пільга при сплаті податку.
Інфляція — процес постійного перевищення темпів росту грошової маси над товарною, внаслідок чого відбувається переповнення каналів збуту грошима та зростання цін. Вона негативно впливає на всі види фінансової діяльності підприємств, призводить до перерозподілу національного доходу на користь окремих членів суспільства.
Кадастр — реєстр, який має відомості про середню прибутковість об'єкта, перелік осіб, які підлягають обкладанню податком, або головні відомості про будь-які явища. Калькуляція собівартості — розрахунок у грошовому виразі витрат на виробництво та реалізацію продукції, а також на податки, які до неї входять.
Канали товароруху — способи постачання товарів до місця продажу або місця споживання у встановлені строки при оптимальному розмірі витрат. Великого значення вони набувають при розрахунку податку на додану вартість, який сплачується на кожному етапі руху товарів.
Квота податкова — частка податків у загальному розмірі доходу платника податку.
Класифікація податків — групування податків, обов'язкових платежів і зборів за різними ознаками залежно від методів стягнення їх, характеру та видів ставок, податкових пільг тощо.
Кодекс податковий — єдиний законодавчий акт, який містить системний виклад норм податкового права в країні.
Коефіцієнти оцінки ефективності податкової політики підприємства — це система показників, які характеризують ефективність розробленої податкової політики підприємства, до яких належать коефіцієнти ефективності оподаткування, цільового оподаткування, оподаткування доходів тощо.
Компенсаційне мито — мито, яке стягується, крім звичайного мита, при пересуванні вантажу через кордон.
Кредит митний — відстрочка сплати мита, яка надається митницями деяких країн за умов надання гарантії у сплаті відсотків на суму мита за період відстрочки.
Малий бізнес — сукупність невеликих підприємств різних форм власності (переважно приватних), які мають розміри, що визначаються чинним законодавством держави, а також системою показників, до яких належать розмір отриманого прибутку, площа, яку займає підприємство (у тому числі загальна, виробнича, площа сховищ), кількість найманих працівників та ін.
Масштаб обкладання податком — це сума обкладання податком, яка приймається за базу для вимірювання податку. Так, для підприємства, фірми це може бути обіг виробленої та реалізованої продукції (ПДВ), розмір отриманого прибутку (податок на прибуток), розмір капіталу, кількість працівників (комунальний збір) тощо.
Методи калькуляції собівартості — це система способів калькуляції собівартості продукції залежно від її видів, складності, характеру організації виробництва та інших чинників. У сучасних умовах використовуються такі основні методи калькуляції собівартості:
• нормативний (при цьому використовуються норми та нормативи витрат при виробництві продукції);
• пофазний (коли продукція виробляється з однорідної сировини в умовах безперервного процесу, але окремі цикли мають самостійну фазу);
• позамовний (коли продукція виробляється на замовлення споживачів).
Метод нарахування амортизації — це система способів перенесення вартості активів підприємства у зв'язку з їх фізичним і матеріальним зносом на ціну виробу. В сучасній світовій практиці існують різні методи: прямолінійної (або лінійної) амортизації; прискореної амортизації; "знижувального залишку"; "суми років"; одиниць виробництва; лінійної депресивної амортизації.
Метод податкового права — імперативні норми податкового права з метою стягнення податків до державного бюджету з доходів, майна, землі платника податків. Імперативність означає обов'язковість сплати податкових платежів без будь-яких винятків. Імперативні норми податкового права зобов'язують платників податків жорстко дотримуватись вимог законодавства щодо сплати податкових платежів і не допускати будь-яких змін або його порушення. Ця норма визначається обов'язковим характером податків.
Митні пільги — переваги, які надаються фізичним або юридичним особам при імпорті або експорті товарів, виробів, цінностей, або їх транзит через межі держави.
Митні союзи — угода між двома або кількома державами про скасування мита між ними. У деяких випадках вони можуть бути проявом колективного протекціонізму.
Митні тарифи — перелік товарів, у тому числі тих, які не обкладаються митом, заборонених до ввозу, вивозу або транзиту, а також ставки на ці вироби.
Мито — один із видів зборів і платежів, який формує дохідну частину державного бюджету й пов'язаний із зовнішньоекономічною діяльністю, проведенням імпортно-експортних операцій, він є дуже ефективним інструментом державного регулювання.
Мито антидемпінгове — один із видів ввізного мита, який забезпечує захист внутрішнього ринку країни від ввезення товарів за демпінговими цінами.
Мито повернуте — розмір імпортного мита, яке підлягає поверненню платнику при вивозі готових виробів або переробки раніше завезених виробів. Це мито є одним із засобів підвищення конкурентоспроможності цін експортних товарів.
Міжнародна рада з публікації митних тарифів — організація, яка займається систематизацією, виданням і поширенням матеріалів щодо мита та митного законодавства різних держав.
Міжнародні податкові відносини — це відносини між країнами з приводу взаємного регулювання сфери застосування законодавства.
Міжнародні податкові угоди — угоди, які мають за мету регулювання питань оподаткування між різними країнами.
Місцеві податки — податки, обов'язкові платежі та збори, які стягуються з платників і йдуть на формування дохідної частини місцевих бюджетів.
Моніторинг податковий — механізм постійного спостереження за поточними результатами здійснення податкової політики, який розробляється на підприємстві в умовах постійних змін чинного законодавства та впливу зовнішніх чинників. Головною метою податкового моніторингу є своєчасний вияв відхилень фактичних сплат податків від запланованих, вияв причин, які визначають ці відхилення, та розробка пропозицій щодо відповідного коригування окремих напрямів.
Надбавка до державного мита — додаткова сума податку, яку отримують місцеві бюджети і яка встановлюється у визначеній частці до державного податку.
Надбавка до мита — надбавки, які встановлюються до головної ставки та застосовуються з економічною метою або як фіскальний засіб.
Надзвичайний податок — обов'язковий податок юридичних і фізичних осіб до державного бюджету. Він стягується тільки при появі будь-яких форс-мажорних обставин (стихійні лиха, війна тощо).
Натуральний податок — це податки, обов'язкові платежі та збори, які стягуються в натуральному вигляді (як правило, вони застосовуються в сільському господарстві).
Негативний прибутковий податок — це стан, при якому розмір економічних благ, які отримують визначені групи населення за рахунок коштів державного бюджету або державних соціальних фондів, перевищує податкові платежі до бюджету.
Недоїмка — сума податку, збору та обов'язкового платежу, яка не була сплачена в державний бюджет у встановлені законодавством строки.
Неоподатковуваний мінімум доходів — розмір доходів населення, який не підлягає оподаткуванню. Він застосовується для визначення кінцевої суми сплати прибуткового податку громадян за визначений термін (місяць, рік).
Непрямі витрати — це витрати, що не можуть бути віднесені безпосередньо до конкретного об'єкта витрат економічно доцільним шляхом.
Нерезиденти — це юридичні або фізичні особи, які постійно не проживають на території держави, але здійснюють свою діяльність на її території через різні представництва.
Нерозподілений прибуток — прибуток, отриманий підприємством за визначений термін і не розподілений серед власників і співвласників підприємства (акціонерів, пайщиків). Ця частина прибутку іде на капіталізацію і є частиною резерву власних фінансових ресурсів.
Носій податку — це особа (юридична або фізична), яка безпосередньо розраховує та сплачує податки і бере на себе весь податковий тягар. Залежно від участі у загальній системі утворення та сплати податку носії податку поділяються на три типи:
• особи, які безпосередньо утворюють базу оподаткування. Головним чином це виробники та споживачі, причому споживачами можуть виступати як підприємства, так і населення;
• посередники — особи, які здійснюють посередницькі дії між виробниками та споживачами, причому споживачами можуть виступати як підприємства, так і безпосередньо населення;
• кінцеві споживачі, тобто особи, які сплачують податок уже після кінцевого споживання. Вони виступають в кінці процесу перекладання податку.
Об'єкт оподаткування — показник, щодо якого нараховується податок. Головним об'єктом оподаткування є прибуток (або дохід), додана вартість продукту, вартість окремих видів товарів, майно юридичних і фізичних осіб, окремі види діяльності.
Обмеження нетарифні — система економічних та адміністративних заходів, які застосовуються державою з метою регулювання імпорту та експорту товарів. До них належать кількісне обмеження ввозу виробів, введення ліцензування тощо.
Обмеження тарифне — система митних тарифів, яка ускладнює імпорт та експорт окремих виробів у різні країни або з різних країн. Як правило, вони мають дискреційний характер.
Обов'язкове пенсійне страхування — відрахування, які роблять усі підприємства незалежно від форм власності в пенсійні фонди, які утворюються для захисту населення після виходу на пенсію.
Обов'язкове соціальне страхування — воно є головною формою соціального захисту населення з метою утворення необхідних умов для відтворення робочої сили.
Обов'язкове страхування на випадок безробіття — відрахування, які робляться всіма підприємствами для захисту населення при втраті роботи.
Одиниця обкладання — це частина оподаткування, щодо якої відбувається встановлення ставки обкладання. Вона залежить від об'єкта оподаткування, має розрахунковий характер. Здебільшого вона виражається в грошових одиницях, у деяких випадках — у натуральних. Залежно від об'єкта оподаткування одиницями обкладання можуть бути:
• податок на землю — гектари, акри, сотки, квадратні метри;
• акцизний збір на бензин — галони, літри, декалітри;
• податок на прибуток, доходи — національна грошова одиниця;
• оподаткування транспортних засобів — потужність двигуна, вантажомісткість транспортного засобу тощо.
Оподатковуваний дохід — валовий дохід підприємства або фізичної особи, який виступає як об'єкт оподаткування.
Оподатковуваний обіг — оборот по реалізації товарів, надання послуг або виконаних робіт, який виступає як об'єкт оподаткування.
Офшорна зона — територія держави (або держава в цілому), в якій діють мінімальні податкові ставки, головним чином на прибуток, або взагалі податок відсутній. У цих зонах спрощені умови реєстрації підприємства і система звітності. Такі зони створюються з метою залучення в країну коштів для розвитку власного бізнесу.
Патентне мито — плата за надання виключних прав на використання винаходу згідно з виданим патентом.
Пенсійний фонд — фонд, який утворюється юридичними та фізичними особами за рахунок обов'язкових відрахувань і який призначений для виплат пенсій та допомоги робітникам і службовцям.
Пеня — санкція за несвоєчасну сплату грошових зобов'язань. Вона нараховується у відсотках до суми невиконаного зобов'язання, як правило, за кожну добу прострочення.
Первинна податкова знижка — одноразове податкове звільнення від оподаткування частини прибутку. Вона застосовується в деяких державах (наприклад, США) щодо підприємств, коли вони виробляють найновішу продукцію, аналогів якої немає в світі, або при вкладанні коштів у нові технології та обладнання.
Перекладання податків — перекладання податків відбувається від одного суб'єкта оподаткування на іншого або взагалі на споживача. Зазвичай цей процес має економічний характер і проходить без будь-яких ускладнень.
Період оподаткування — час, протягом якого визначаються податкові зобов'язання платників податків перед бюджетами всіх рівнів. Тобто під податковим періодом розуміють календарний рік або інший період, який стосується окремих податків і по закінченні якого визначається база оподаткування, розраховується розмір податку, який підлягає сплаті. Цей період може складатись з кількох звітних періодів, коли податок сплачується авансовим методом (наприклад, прибутковий податок з громадян, коли кінцевий розмір цього податку визначається в кінці календарного року згідно з заповненою податковою декларацією). Головною вимогою при цьому повинно бути те, що протягом усього податкового періоду об'єкт не може оподатковуватись кілька разів, тобто оподаткування може здійснюватись не більше одного разу. Податковий період також використовується і для проведення аналізу та розрахунку результатів діяльності підприємства в цілому.
Планування податку — розробка прогнозу та конкретної суми податкового платежу різними методами залежно від його виду та діючої методики його розрахунку.
Планування податкової політики — визначення загальної суми всіх податкових платежів у цілому по підприємству на майбутній період. При плануванні податкової політики насамперед встановлюються розміри податків, які становлять найбільшу питому вагу в загальних податкових платежах підприємства, а потім по всіх інших податках.
Плата в бюджет — система встановлених чинним законодавством внесків і податків, обов'язкових платежів і зборів з юридичних і фізичних осіб у державний бюджет, які становлять його дохідну частину.
Платіжна дисципліна — зобов'язання юридичних і фізичних осіб здійснювати сплату податку у встановлені чинним законодавством строки та в повному обсязі.
Платіжний календар — розроблений на підприємстві графік надходження коштів від платників податку згідно зі строками сплати податків, які визначені чинним законодавством.
Платня — сума, що передбачає відносну еквівалентність відносин між платниками податку та державними органами. Так, наприклад, плата за воду, яка використовується на виробничі потреби; плата за спеціальне використання природних ресурсів. Плата може відноситись як на собівартість продукції, так і сплачуватись з прибутку підприємства.
Податок — обов'язковий платіж, який сплачують юридичні та фізичні особи в державні бюджети всіх рівнів. Він є атрибутом виключно держави. За економічним змістом це плата за виконання функцій з боку держави, до яких належать економічна, соціальна, захисна, екологічна та ін.
Податкова декларація — офіційна заява платника податку про отримані за звітний період доходи, з яких він повинен сплатити податки з урахуванням пільг, які має згідно з чинним законодавством.
Податкове законодавство — сукупність юридичних норм, які встановлюють різні податки, обов'язкові платежі та збори в державі, порядок їх нарахування та стягнення, а також відносини між державою і платником податку.
Податкова амністія — скасування боргу по сплаті окремих податків, зборів та інших обов'язкових платежів певним підприємствам (наприклад, підприємствам агропромислового комплексу) та звільнення їх від сплати штрафів, пені з сум, які добровільно сплачуються до бюджету та в позабюджетні фонди.
Податкова звітність — система показників, яка характеризує стан і результати розрахунків юридичних і фізичних осіб з державою по податках, обов'язкових платежах та зборах.
Податок на додану вартість — один із непрямих податків, який сплачується будь-якими підприємствами, незалежно від форм власності, і виступає як ланцюжок каналу збуту товарів.
Податкова обмовка — умова в торговельній, кредитній угоді та угоді про надання послуги, в якій обумовлюється, що кожна зі сторін зобов'язується сплатити за свій рахунок податки та збори, які повинні сплатити на території своєї держави при виконанні цієї угоди.
Податкова пільга — надання державою окремим підприємствам або фізичним особам можливості зниження або повного звільнення від сплати податку, обов'язкового платежу та збору.
Податкове право — складова фінансового права, що являє собою сукупність юридичних норм, які визначають сутність податків у певній державі, порядок їх сплати, розрахунку, функціонування, зміни, скасування та взагалі регулювання податкових відносин. Воно містить закони та підзаконні акти і нормативи, які закріпляють принципи побудови податкової системи, права та обов'язки учасників податкових правовідносин, види платежів та ін., а також методичні та теоретичні положення, які пояснюють інші положення, явища, обставини, терміни. Тобто податкове право — це сукупність правових норм, які регулюють відносини в галузі оподаткування. Джерелом податкового права є податкові закони та інші нормативні акти, розпорядження, постанови, які ухвалюються Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, укази Президента України, постанови Податкової адміністрації України, рішення судів різних інстанцій тощо. Особливого значення набувають ті нормативні документи, які коригують закони України або їх відміняють. Податковий менеджмент — теоретично податковий менеджмент являє собою систему принципів, методик і методів розробки та реалізації управлінських рішень, які пов'язані з вибором податкової системи, розрахунком податкових платежів, постійним контролем за їх здійсненням.
Податковий менеджмент охоплює три рівні податкової політики:
1. Державний податковий менеджмент. Він охоплює сферу державної податкової політики. Його метою є організація такої податкової системи, яка задовольняла б, з одного боку, всі або більшість фінансових потреб держави, а з другого — не повинна бути тягарем для платників податків. Менеджмент цього рівня повинен здійснюватись залежно від економічної та фінансової стратегії держави й відповідно до розробленої податкової політики.
2. Податковий менеджмент підприємства. Сферою його застосування є розробка податкової політики підприємства залежно від його економічної стратегії та напрямів діяльності, а також визначення такої системи податків, яка давала б можливість отримувати найбільші прибутки при оптимальних податкових платежах до бюджетів усіх рівнів.
3. Податковий менеджмент громадян. Сфера його застосування — податкові платежі конкретних громадян, які мають особистий характер, а також вибір такої системи сплати податків, яка дає змогу підвищити рівень добробуту громадян (наприклад, податки на майно, власність, землю тощо). Ця сфера охоплює також напрями діяльності громадян, коли вони не утворюють якогось підприємства або іншої організаційної структури, а здійснюють свою діяльність й отримують за це гроші (наприклад, надомництво, вирощування овочів на присадибній ділянці з подальшою реалізацією їх та ін.).
Податковий оклад — це розмір податку, який стягується з одного об'єкта або з одного виду діяльності (наприклад, акцизний збір з однієї партії виробів).
Податковий ризик — характеризується ймовірністю додаткових непередбачених фінансових втрат підприємства, які пов'язані зі збільшенням податкових платежів (наприклад, якщо в законодавчому порядку підвищується ставка оподаткування або вводиться новий податок).
Податкові канікули — час, упродовж якого підприємство звільняється від сплати податку згідно з чинним законодавством.
Податкові правовідносини — це відносини, які виникають при сплаті податків підприємствами, громадянами, тобто коли вони виступають як носії прав та обов'язків, які встановлюються чинним законодавством і регулюються нормами фінансового, адміністративного, цивільного та кримінального права. Податкові правовідносини відбивають економічні, політичні, управлінські відносини. Суб'єктами правовідносин виступають, з одного боку, податкові органи, які здійснюють свою діяльність від імені держави і мають відповідні повноваження, а з другого — платники податків — юридичні та фізичні особи. Будь-яка юридична або фізична особа стає платником податку тільки за наявності об'єкта оподаткування — доходу, майна, землі тощо.
Податкомісткість — один із показників ефективності податкової політики, який показує суму податкових платежів на одиницю виробленої та реалізованої продукції.
Податкова політика — вибір найефективніших з альтернативних варіантів здійснення податкових платежів з урахуванням впливу зовнішніх і внутрішніх чинників, які діють в умовах, що склалися.
Подвійне оподаткування — одночасне оподаткування доходів юридичних чи фізичних осіб на різних стадіях їх формування, але в межах однієї виробничої діяльності. Наприклад, багаторазове оподаткування доходів громадян при сплаті обов'язкових платежів у пенсійний фонд, фонд страхування на випадок безробіття тощо. На міждержавному рівні — це обкладання податком одного і того ж об'єкта оподаткування одним податком у різних країнах (наприклад, обкладання податком на додану вартість).
Преференційне мито — мито для окремих держав з метою створення для них найсприятливіших умов і режимів імпорту та експорту товарів.
Прибутковий податок — один із головних податків, які сплачують фізичні особи. Він має прогресивний характер і сплачується з усіх доходів громадян, які вони отримують як за основним місцем роботи щомісячно, так і з інших місць роботи в кінці звітного року згідно з чинним законодавством.
Прогресивне оподаткування — система оподаткування, при якій податкові ставки збільшуються зі зростанням доходу платника (наприклад, прибутковий податок з громадян).
Пропорційне оподаткування — система оподаткування, при якій податкова ставка встановлюється у тій же мірі, що і збільшення доходів платника.
Прямі матеріальні витрати — вартість сировини, матеріалів, основних фондів, які є основою виробництва продукції, а також куплених напівфабрикатів, комплектуючих виробів, допоміжних та інших матеріалів, які можна віднести безпосередньо на витрати конкретного об'єкта.
Прямі податки — податки, які стягуються державою безпосередньо з доходу або майна платника.
Реальні податки — прямі податки, які встановлюються на окремі види майна (землю, цінні папери тощо).
Регресивне оподаткування — обкладання податками, при якому їх розмір обернено пропорційний доходу: при збільшенні об'єкта оподаткування ставка податку знижується.
Резидент — юридична або фізична особа, яка зареєстрована в країні і виступає як суб'єкт оподаткування.
Розкладні податки — у деяких державах встановлюються централізовано для адміністративно-територіальної одиниці, а потім розподіляються по конкретних платниках.
Санкція — примусові заходи, які застосовуються до порушників встановленого порядку здійснення податкових платежів. Загалом вони мають економічний, адміністративний та судовий характер.
Система оподаткування — податки, обов'язкові платежі та збори, які законодавчо встановлені в державі та обов'язкові для сплати юридичними та фізичними особами.
Собівартість продукції — вона складається з виробничої собівартості продукції, нерозподілених постійних загальновиробничих витрат і наднормативних виробничих витрат. Вона являє собою всі економічні та фінансові витрати підприємства під час виробництва та реалізації продукції. Соціальне забезпечення — встановлена державою система матеріального забезпечення громадян на випадок повної або часткової втрати працездатності. Джерелом коштів для соціального забезпечення є відрахування з фонду споживання робітників підприємства.
Способи сплати податків. У світовій практиці існують кілька способів і методів стягнення податків: кадастровий, біля джерела, авансовий, кінцевий за результатом, при визначенні доходу, при використанні майна. Порядок розрахунку та сплати податків визначається відповідними законами та методичними рекомендаціями до цих законів. Конкретний спосіб сплати податку визначається чинним законодавством.
• Кадастровий спосіб. Передбачає використання кадастрів, тобто реєстрів, які складаються з переліку найтиповіших об'єктів (доходи, земля) і класифікуються за зовнішніми ознаками. Це дає можливість визначити середню дохідність об'єкта обкладання. До зовнішніх ознак належать, наприклад, при сплаті земельного податку — розмір ділянки, кількість живності, віддаленість від транспортних шляхів, ринків збуту тощо; при промисловому податку — потужність підприємства, кількість верстатів, чисельність працівників; середня дохідність об'єкта може значно відхилятися від дійсної.
• Біля джерела. При цьому способі сплата податку здійснюється безпосередньо при виплаті доходу платнику. Так, наприклад, відбувається сплата прибуткового податку з громадян України. Податок стягується безпосередньо підприємством (тобто юридичною або фізичною особою при видачі найманому працівникові його заробітної плати або іншого доходу). Це ж стосується і сплати збору на обов'язкове пенсійне страхування та страхування на випадок безробіття. Сплата податку до отримання доходу працівником виключає можливість ухиляння від сплати податку, оскільки розрахунок його проводиться централізовано бухгалтерією підприємства.
• Авансовий спосіб. Сутність цього способу полягає в тому, що платник податку сплачує його частинами протягом усього податкового періоду. Кінцева сплата податку відбувається в кінці податкового строку, при цьому враховуються ті суми, які вже були сплачені як аванс. Розмір частини, яка сплачується як аванс, визначається на підставі:
а) загального розміру сплати податку за попередній період (наприклад, при розрахунку щомісячного розміру сплати за основу береться загальний розмір податку за попередній квартал);
б) визначається безпосередньо платником податку, виходячи з плану податкових платежів у податковому періоді, при цьому розміри сплати, як правило, встановлюються в рівних частках;
в) визначається податковим органом, податковим інспектором, про що він сповіщає письмово платника податку. При цьому способі обов'язково встановлюється кінцевий
термін повної сплати податку, якого повинен дотримуватись платник.
• Кінцевий за результатом. Цей спосіб передбачає сплату податку з одночасним заповненням податкової декларації та поданням її в податкові органи. У податковій декларації платник звітує про свої доходи на підставі бухгалтерської та фінансової звітності. При цьому способі можливі два варіанти сплати податку:
а) платник податку заповнює декларацію і подає її в податковий орган, який і визначає кінцевий розмір податку до сплати;
б) платник податку самостійно, згідно з податковою декларацією, визначає розмір сплати і до здачі податкової декларації сплачує податок і одночасно подає в податкову адміністрацію документ про сплату податку та податкову декларацію. В Україні цей спосіб застосовується як при оподаткуванні фізичних осіб (при сплаті прибуткового податку з громадян в кінці року для тих, які працюють у кількох місцях), так і для юридичних осіб (при сплаті податку на прибуток, ПДВ).
• При визначенні доходу. Цей спосіб застосовується при непрямому обкладанні податками, коли вони входять у ціну виробу і сплачуються кінцевими споживачами при придбанні товарів (наприклад, ПДВ або акцизний збір).
• При використанні майна. Ці податки сплачуються, як правило, щорічно з доходу платника податку (наприклад, з власників транспортних засобів, земельний податок тощо).
Ставка оподаткування — розмір податку на одиницю оподаткування. Вона зумовлює й забезпечує принципи рівності оподаткування всіх платників податку, тому що обов'язкова для всіх, хто не має податкових пільг. За видом діяльності платника податку ставки поділяються на базові, підвищені, знижені, а залежно від системи формування — на тверді та відносні.
Строк сплати — конкретна календарна дата або період часу, протягом якого платник податку повинен розрахуватись з державою. Цей елемент податкового права визначається чинним податковим законодавством, і при його встановленні повинно враховуватись багато чинників. Строки сплати податку в Україні є місячними, квартальними та річними. Вони мають велике значення для повноти та своєчасності наповнення дохідної частини бюджетів усіх рівнів, а також його витрат на соціальні потреби.
Суб'єкти оподаткування — юридичні та фізичні особи, на яких, згідно з чинним законодавством, покладені обов'язки платників податків. Вони несуть повну адміністративну, а в окремих випадках і кримінальну відповідальність за дотримання строків, порядку сплати податків. За дотримання порядку сплати податків відповідають як державні органи (податкові адміністрації, Міністерство внутрішніх справ, Служба безпеки України та ін.), так і уповноважені інші органи та організації (банки, недержавні, позабюджетні фонди тощо).
Ухиляння від сплати податків — дії платника податку, спрямовані на зниження розміру або взагалі відмову від сплати податків з порушенням чинного податкового законодавства.
Фізична особа — громадянин країни, який працює на підприємстві і є платником податків, що встановлені чинним законодавством.
Цільові податки — одна з форм мобілізації державних ресурсів на проведення певних заходів.
Цінні папери — свідоцтво про участь у капіталі акціонерного товариства будь-якого громадянина або інші папери, які мають спільну ознаку — необхідність їх пред'явлення при реалізації майнових прав, які в них відбиті.
Шедул — вид прибуткового податку, який стягується з платника податку, як правило, з джерела не в загальній сумі, а частинами. Найбільшого поширення ця система набула у Великобританії.
Штраф — грошове стягнення, засіб матеріального впливу на осіб, які визнані порушниками чинного законодавства, або при визнанні в судовому порядку.
Юридична особа — підприємство, фірма, установа або громадянин країни, який виступає як самостійний носій громадянських прав і повністю відповідає за свої дії в суді, арбітражі. Він має відокремлений баланс, розрахунковий рахунок у банку і виступає як платник податків згідно з чинним законодавством.
Created/Updated: 25.05.2018